Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot zasiłku nawet za podpisy na fakturze

12 stycznia 2023 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Niedopuszczalne jest pobieranie świadczeń chorobowych, połączone z brakiem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia, przez osobę, która uzyskuje dochody z kontynuowanej działalności. Nawet gdyby w istotny sposób nie obciążały jej organizmu.

ZUS może żądać od osoby, która pobrała nienależny jej zasiłek chorobowy, zwrotu pobranego świadczenia na zasadach określonych w przepisach ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych(tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.). W szczególności może domagać się zwrotu wówczas, gdy ubezpieczony kontynuował prowadzenie swojej firmy w czasie zwolnienia lekarskiego.

Wraz z odsetkami

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego (art. 84 ust. 1 ustawy systemowej). Przy czym odsetki co do zasady naliczane są od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty.

Z kolei według art. 84 ust. 2 pkt 3 ustawy systemowej za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co do których stwierdzono, że w okresie ich pobierania świadczeniobiorca wykonywał w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Przepis ten stosuje się także do zasiłków chorobowych oraz innych świadczeń wypłacanych na podstawie przepisów ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12468

Wydanie: 12468

Spis treści
Zamów abonament